Postpartum (Doğum Sonrası) Ağrılar İçin Öneriler

Doğumdan sonra neden ağrılı kramplarım oluyor?

Doğum sonrası kramplar olarak bilinen ağrılar, rahminizin hamile olmadan önceki haline dönerken kasılmasından dolayı meydana geliyor. Belde, kasıklarda ve eklemlerde hissedilen bu doğum sonrası kramplar, ilk çocuklarını doğuran annelerde genellikle hafif ve kısa süreli olarak kendisini gösteriyor. İkinci, üçüncü ya da daha fazla doğumdan sonra ağrılar şiddetlenebiliyor, süre uzayabiliyor. Bunun sebebi, ilk çocuklarını doğuran annelerin daha iyi döl yatağı kas tonuna sahip olmalarıdır.

Postpartum (Doğum Sonrası) Ağrılar İçin Öneriler Görseli 2

Doğum sonrası kramplarının en yoğun hissedildiği zamanlar ilk birkaç gündür. Her ne kadar üçüncü günde ağrılar ve kasılmalar vücudunuzu terk etmeye başlasa da rahminizin normal haline dönmesi için 6 hafta ya da daha uzun süreye ihtiyacınız olabilir.

Ağrılarınızın zaman zaman şiddetlenmesi de normal karşılanır. Örneğin süt emzirme esnasında, ağrıya sebep olan oxytocin hormonu salgılanır. Bu durum kulağa negatif bir şeymiş gibi gelebilir ancak emzirme ile beraber meydana gelen kramplarınız, rahminizin normal boyutuna daha hızlı bir şekilde gelmesini sağlayabilir. Lohusalığınızın bu döneminde süt artırıcı takviye gıdalar kullanabilirsiniz. Ayrıca, kan kaybı dolayısıyla oluşabilecek doğum sonrası anemi(kansızlık) riskinin de azalmasına yardımcı olabilir.

Postpartum (Doğum Sonrası) Ağrılar İçin Öneriler Görseli 3

Doğum sonrası kramplarını (ağrılarını) nasıl rahatlatabilirim?

Öncelikle tuvaletinizi yapma hissiniz yoksa bile küçük tuvaletinizi (çişinizi) yapmaya çalışmanızı önerebiliriz. Çünkü dolu mesane, rahimin yerini değiştirceği için kasılma çok daha ağrılı olabilir.

Alt karnınıza sıcak su torbası koyarak yüz üstü uzanmak, karın bölgenize hafif masaj yapmak gibi çeşitli rahatlatıcı denemelerde bulunabilirsiniz. Ayrıca, rahatlatıcı çaylar da işe yarayacaktır.