Hamilelikte Koronavirüs Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Covid-19’un ne kadar daha süreceğini bilmeden hamile kalmak ne kadar da doğru? Kadınlar hamileliği ertelemeli mi? Bu soruların cevabı hem evet hem de hayır. O halde gelin, koronavirüs ve hamilelikle ilgili bilmemiz gerekenleri mercek altına alalım.

Hamile kadınlar Koronavirüs’e yakalanma konusunda yüksek riskte mi?

Manitoba Üniversitesi Üreme Hastalıkları Uzmanı Vanessa Poliquin, hamilelerin koronavirüse yakalanma riskinin hamile olmayanlarla aynı olduğunu söylüyor. Aynı zamanda Jinekologlar Derneği uzmanlarından biri olan Poliquin’e göre; koronavirüsün hamilelere özel bir risk oluşturduğu konusunda yeterli bulgu yok.

Koronavirüs’ün bebeklere riski nedir?

Yapılan çalışmalar az ve yeterli olmasa da anne karnında, bir annenin fetüse koronavirüs geçirmesi çok düşük bir ihtimal. Fakat bu ihtimali tamamen devre dışarı bırakmak doğru olmayacaktır.

Koronavirüs sırasında ev doğumu ve hastane doğumu

Eğer düşük riskli bir hamileliğiniz varsa ve kadın doğum uzmanınız için de uygunsa koronavirüse yakalanmamak için evde doğum yapmayı tercih edebilirsiniz. Fakat evde doğum yapmanın sandığınız kadar kolay olmadığını da unutmamalısınız. Eğer evde doğum yapmayı düşünüyorsanız, yaşadığınız ülke, şehir ve bölgede bu işlemin uygulanıp uygulanmadığından emin olmalısınız ve planlamalarınızı doktorunuzla birlikte olabilecek en iyi şekilde yapmalısınız.

Koronavirüs döneminde hamile kontrolleri nasıl olur?

Koronavirüs sırasında hamileliğin daha farklı olduğu bir gerçek. Bazı fiziksel kontroller sanal ortama taşındı. Hatta birçok doktor kontrolüne gelen kadınlara eşleri olmadan gelmelerini söylüyor. Hatta birçok hamile kadından kendi evlerinde doktor kontrollerinde yapılan kontrolleri yapmaları isteniyor. Bebeğinizi doğurduktan sonra ise odada sadece bir tane ziyaretçi bulundurmanıza izin veriliyor ve bu kişinin yanınızda belli bir zaman kalması konusunda kısıtlamalar söz konusu.

 

Hamilelikte Koronavirüs Hakkında Bilmeniz Gerekenler Görseli 5