Hamileliğinizi Kutluyoruz: Baby Shower Ne Demek Ve Nasıl Yapılır?

Türkiye’de yeni yeni kutlanmaya başlansa da baby shower, aslında yıllardır sürdürülen bir gelenek. Baby shower doğumdan bir süre önce anne adayının heyecanına ortak olup, bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak adına yapılan bir parti. Bebeğiniz ve sizin için düzenlenecek olan ilk partinizin organizasyon detaylarına göz atalım.

Hamileliğinizi Kutluyoruz: Baby Shower Ne Demek ve Nasıl Yapılır? Görseli 2

Baby Shower partisini kim düzenler?

Baby shower normalde anne adayının kardeşi ya da en yakın arkadaşı tarafından düzenlenir. Ancak ülkemizde bu geleneğin yayılmasıyla birlikte günümüzde bu organizasyonu anne adayı kendi başına veya en yakın arkadaşıyla birlikte de düzenleyebilir.

Baby Shower ne zaman yapılır?

Hamileliğin herhangi bir döneminde düzenlenebilir ama çoğunlukla doğuma bir-iki ay kala yapılır çünkü o zamana kadar hamilelikte çıkabilecek çoğu risk aşılmış olur. Eğer anne bu organizasyonu bebek doğduktan yapmak sonra yapmak isterse o da uygundur. Belirlenenen tarih tamamen düzenleyenin kendi inisiyatifine bağlıdır.

Hamileliğinizi Kutluyoruz: Baby Shower Ne Demek ve Nasıl Yapılır? Görseli 3
Baby Shower nerede yapılır?

Çoğunlukla, partiden sonra temizlik işi anneye kalmasın diye organizayon en yakın arkadaşının ya da kız kardeşinin evinde yapılır. Bahçeli veya büyük bir evi varsa ne ala! Fakat, anne adayı kendi evinde yapmak da isteyebilir. Bu tamamen parti sahibinin tercihine göre şekillenir.

Kimleri davet etmeliyim?

Eğer yakın bir arkadaşınız için bu organizasyonu düzenliyorsanız muhtemelen davet listesinde kimlerin olması gerektiğine dair fikriniz vardır. Fakat anne adayına da danışmak gerekir. Bu şekilde önemli birini unutmadığınıza emin olursunuz. Bu organizasyona geleneksel olarak sadece kadınlar katılır fakat günümüzde babaların da programa dahil edildiğini görüyoruz.

Baby Shower’da ne yapılır?