Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Dair Her Şey!

Doğum yaptıktan sonra cinsel istekte azalma normaldir. Bu hissiyat aylarca dahi sürebilir. Yapılan bir çalışma, lohusa kadınların doğumdan sonra üç ay boyunca cinsel ilişkiye girme isteklerinin çok az veya hiç olmadığını gösteriyor. Dahası kadınların yüzde 21’lik bir kısmı cinsel birliktelik isteklerini tamamen kaybettiklerini belirtiyor.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Dair Her Şey! Görseli 2

Fiziksel ve duygusal yorgunluk

Cinsellik isteğinin düşmesine birden fazla faktör sebep olabilir. Yeni doğan ve devamlı ilginize ihtiyaç duyan bebeğinizin bakımı ilk etapta sizi fazlaca zorlayacaktır. Fiziksel veya duygusal olarak hissettiğiniz bu yorgunluk, cinsel dürtülerinizi fark etmenizin önüne geçebilir. Kendinize ayırdığınız kısacık zamanı, cinsel ihtiyaçlarınızı yerine getirmek yerine dinlenerek geçirmeyi tercih edebilirsiniz. Bu durumla çok fazla kadının karşılaştığını ve tercihlerinizi hangi yönde kullanacağınız konusunda özgür olduğunuzu kendinize hatırlatmanız, biraz rahatlamanızı sağlayabilir.

İyileşme sürecine girilmesi

Vücudunuz doğumdan sonra kendini iyileştirme sürecine girecektir. Bu süreçte vücudunuzda meydana gelen hormon değişiklikleri dengenizin bozulmasına neden olabilir. Aynı zamanda cinsel birlikteliğinizin acılı olacağı hissine de kapılabilirsiniz. Birçok kadın, doğumdan sonraki ilk cinsellik deneyimine korkunun da eşlik ettiğini söylüyor. Bu vücudunuzun verdiği normal bir tepkidir. Dolayısıyla kendinizi kötü hissetmemeli ve sürecin pozitif yönde gelişim göstereceğini hatırlamalısınız.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Dair Her Şey! Görseli 3

Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Dair Her Şey! Görseli 4
Eksilen öz güven problemi

Hamilelik sürecinizde kilo aldınız ve vücudunuzun daha önce hiç olmadığı kadar kötü göründüğünü düşünüyorsunuz. Kendinizi daha az çekici hissetmenize ve öz güveninizi kaybetmenize neden olan bu durum da cinsel birliktelik isteğinize etki edebilir. Siz bir annesiniz ve dünyaya muhteşem bir varlık getirdiniz. Vücudunuzun nasıl göründüğünün hiçbir önemi olmadığını bilmelisiniz.

Sürpriz gebelik ihtimali

Son olarak, isteğiniz dışında oluşabilecek sürpriz bir gebelik korkusu da cinsel dürtülerinizi negatif olarak etkileyebilir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; doğada anne hayvanlar, bebeklerini büyütüp yetiştirirken çok nadir çiftleşirler çünkü vücutları ikinci bir hamileliği kaldıracak durumda değildir. Bu durum bazı kadınlarda da kendisini gösterebiliyor. Tüm bu olumsuzlukların akabinde elbette iyi haberimiz de var! Birçok kadın, libidodaki düşüşün geçici olduğunu söylüyor. İhtiyacınız olan tek şey sadece biraz zaman…