Bebeğinizin İlk Aylarında Kendinizi Unutmayın

Yeni doğum yapmış her anne gibi siz de kendinize ayıracak vakit bulmakta zorlanıyorsunuz değil mi? Bakım yapmak, film izlemek, sosyalleşmek hatta bir fincan kahve içmek bile size çok uzak geliyor. Bebeğinize kavuşmuş olmanın mutluluğu tüm bedeninizi kaplarken, kendinizle aranıza giren bu mesafeyi çok önemsemiyor olabilirsiniz. Bu davranışınız her ne kadar olağan sayılsa da sizin ve bebeğinizin sağlığı için kendinizi unutmamanızda fayda var.

Bebeğinizin İlk Aylarında Kendinizi Unutmayın Görseli 2

Depresif düşüncelere kapılmamak için ne yapabilirim?

Düzenli beslenerek ve kısa dinlenme alanları yaratarak ilk adımı atabilirsiniz. Lohusalık dönemi kadınlar için oldukça duygusal bir dönem. Yakınınızda konuşacağınız, duygularınızı paylaşabileceğiniz insanlar mutlaka olmalı. Karamsar düşüncelere kapılmadan, sürecin geçici olduğunu sık sık kendinize hatırlatmalısınız. Doğum sonrası etrafınızdaki kişi ve olaylara karşı tahammülsüz davranmamak ve depresyon belirtileri göstermemek için bu adımı atlamamalısınız.

Bebeğinizin İlk Aylarında Kendinizi Unutmayın Görseli 3

Bencil değilsiniz

Bu alışılmış düzenin bir parçası olmak istemiyorsanız, birtakım ezber düşüncelerin farkında olmalısınız. Dünyanın en iyi evladı, eşi ya da annesi olmak için üstün bir çaba göstermeniz gerekmiyor. Herkese veya her şeye yetebilmek için verdiğiniz bu mücadele, tüm motivasyonunuzu yerle bir edecektir. Kendiniz için bir şey yaparken bencil hissediyorsanız, bu düşünceden hızlı bir şekilde sıyrılmalısınız. Sahip olduğunuz her şeyi hak ettiğinizi ve dahasını istemeye de hakkınız olduğunu unutmamalısınız. Öz değerinizin farkına herkesten önce kendiniz varmalısınız.

Ruhunuzu güzel düşünceler ile besleyin

Bebeğinizle çıktığınız bu büyülü yolculukta, ruhunuzu iyi ve güzel düşüncelerle beslemeye gayret gösterin. Size kendinizi kötü hissettirecek tüm negatif düşünceleri göz ardı etmeniz işinize yarayacaktır. Bu süreçte bir gününüzü planlamak, kendinize vakit ayırmanız konusunda sizi destekleyebilir. Planınızı esnek bir yapıda oluşturmanız ise uzun süre sadık kalabilmeniz açısından çok önemli.

Yeni bir iş, yeni bir ev ya da araba gibi üzerinde düşünülmesi gereken gelecek planlarınızı bir süre erteleyebilirsiniz. Anneliğin ilk dönemlerinde birtakım fikirleri hayata geçirmek konusunda zorluk çekilebilir. Erteleme yöntemi, kendinizi başarısız hissetmenizin önüne geçecektir.

Kendime zaman ayırmakta zorlanıyorum. Ne yapabilirim?

Kadınların büyük bir kısmı, çocukluktan yetişkinliğe giden yolculukta “kendisini” öncelikleri arasına almayı öğrenemiyor. Yıllar içerisinde olgunlaşan bu yanlış düşünce yapısı, kadının tüm hayatını etkileyebilliyor. Arzuların ve planların “çevreye” göre şekillendiği düzende anne olan kadınlar, tam manasıyla kendisini unutuyor. Bu konuda yalnız olmadığınızı ve her zaman bir çıkış yönü bulabileceğinizi bilmelisiniz.