Bebeğim 9 Aylık: O Artık Çok Daha Profesyonel

Bebeğiniz için bir fotoğraf kitabı yapmak istiyordunuz. İçinde geçirdiğiniz her günden kalan küçük bir kare; her sayfasında size en çok heyecan veren anları anlatan kısa notlar. Tüm anılarınızı canlı tuttuğunuz bir yer gibi… Dokuz ay boyunca oradan buraya koşuştururken hayaliniz suya düşmüş ve fotoğraf kitabı çalışmalarınız geri planda kalmış olabilir. Merak etmeyin kimse mükemmel değil ve hala dopdolu bir fotoğraf kitabı yapmak için vaktiniz var! Dokuzuncu aydan yola devam ediyoruz…

Bebeğim 9 Aylık: O Artık Çok Daha Profesyonel Görseli 2

Bir dağcı mı yetişiyor?

Çoğu dönüm noktası sevindirici olsa bile bazı dönüm noktaları sizi teste tabi tutacaktır. Bunlardan biri bebeğinizin tırmanmayı öğrenmesi. Merdivenler, raflar, buzdolabı ya da yatağının korumalıkları derken bebeğinizin ne kadar çok yere tırmanabileceğini görünce hayrete düşebilirsiniz. Her yere mi bebek korumalığı koymak lazım? Bu çılgın dağcıyı nasıl dizginleyeceğinizi düşünmekten yorulabilirsiniz ancak biz hevesini alması taraftarıyız. Onun güvende olduğundan emin olun ve istediği aktiviteleri yapmasına izin verin. Bu tutumunuzun, bebeğinizin gelişimi açısından hayli önemli olduğunu unutmayın.

Bebeğim 9 Aylık: O Artık Çok Daha Profesyonel Görseli 3

Zihinsel gelişimiyle birlikte, bebeğinizin fiziksel gelişimi de bu aylarda değişiklik gösterir. Kilo aldığını gözlemleyebilirsiniz. Kız bebeklerde ortalama kilo 6500-10800 gr, boy ise 63-77 cm arasında; erkek bebeklerde ortalama kilo 6700-11300 gr, boy ise 65-79 cm arasında değişim gösterebilir.

Artık kendi yemeyi deneyebilir

Hareketlenen bebeğiniz artık çevresindeki objeleri kavrama konusunda da profesyonelleşti. Biberonu, bardağı, kaşığı, oyuncakları veya tutulabilecek ne varsa eline almaya hazır. Kendi tabak ve kaşıklarıyla yemek yemek onun kendisini bir birey gibi hissetmesine ve özgüven kazanmasına destek olacaktır.

Bebeğiniz gelişiminde bir hayli yol alırken, önceden onu eğlendiren aktivitelerin artık sıkıcı gelmeye başlaması da olası. Artık yeni heyecanlar tatmak, bilinmedikleri öğrenmek istiyor. Onun zekasını tetikleyecek, önceden alışkın olmadığı yeni oyuncaklarla tanışması hem onu oyalayacaktır hem de zihinsel gelişimine katkıda bulunacaktır. Bebeğiniz bu dönemde biraz daha kendi başına buyruk davranmaya başlayabilir. O kendisini ve çevresini keşfe devam ederken sizin de yanında olmanızı isteyecektir.