Bebeğim 5 Haftalık: Doğamda Annelik Var

Telefonunuz bebek fotoğrafları ile dolup taştı. Bir zamanlar nasıl anne olacağım diye düşünürken, şimdi sanki yıllardır annesiniz. Onun üzüntüsü sizin üzüntünüz ve onun mutluğu sizin mutluluğunuz. Doğanızdaki annelik her geçen gün biraz daha kendisini gösterirken, bu hafta neler olacağına biraz göz atalım.

Bebeğim 5 Haftalık: Doğamda Annelik Var Görseli 2

“Yeme-Oynama-Uyuma” döngüsü başlıyor

Bebeğiniz akşamları daha uzun süre, 4-6 saat kadar, kesintisiz uyumaya başladı. Böylece gündüzleri de daha uzun süre uyanık kalabiliyor. Yemekten sonra birkaç saat uyuyup, uyanınca tekrar acıkana kadar oynamayı tercih edebilir ya da çılgınca aç bir şekilde uyanıp, karnını doyurduktan sonra tok karnına oynamayı seçebilir. İki ihtimalde de yeme-oynama-uyuma döngüsü beşinci hafta civarında başlayacak ve aylar boyunca devam edecektir. Döngünün her bölümü gittikçe uzayacak ve bebeğiniz ileride 10 saat boyunca uyanık ve tetikte kalmayı başaracak.

Bebeğim 5 Haftalık: Doğamda Annelik Var Görseli 3

 

Bebeğimin gelişim süreci nasıl ilerliyor?

1 aylık bebek sağlık kontrolüne henüz gitmediyseniz bir an önce gitmelisiniz. Doktorunuz, bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için boyunu ve kilosunu ölçmek, kafa çapını almak gibi bazı rutin kontroller yapacaktır. Burada istenilen hedef bir boy ya da kilodan ziyade, bebeğinizin düzenli gelişim göstermesidir. Doktorunuz aynı zamanda bebeğinizin kalçalarını, gözlerini, kulaklarını ve ağızını kontrol edecek; göğsünü ve karnını dinleyecektir. Sonrasında aklınızı kurcalayan tüm soruları ona sorabilirsiniz. Önceden sorularınızı not alarak randevunuza gitmenizde yarar var. Aynı şekilde cevapları da orada o an not almayı unutmayın. Beşinci haftanın sonunda bitkin olmanız çok olağan. Doktor kontrolü için yapacağınız yolculuk bile size stres dolu ve uzun gelebilir. Dolayısıyla eve döndüğünüzde konuşulanları unutmamak için not almanız oldukça mühim.

Dikkati ve odaklanma süresi de gelişen bebeğinizle yeni oyunlar oynamaya başlayabilirsiniz. Onun için aldığınız ilk oyuncak ve kitapları ortaya çıkarmanın tam zamanı. Yakında hangilerinin favorileri olduğunu keşfedince onu kendi kendisine oyalanmaya bırakıp hızlı bir kahve hazırlamaya ya da bir duş almaya nihayet vaktiniz olacak!

Yeni keşifler için rota oluşturuluyor

Bebeğinizin işitme yeteneği tamamen gelişti, gözleri ilerleme kaydediyor ve elleriyle kavrama yeteneğini de yeni yeni keşfediliyor. Yeni doğan oyuncakları şimdi tam da ona göre. Geometrik cisimler, farklı yüzeyler ve yeni sesler onun gelişen hislerine hitap edecektir. Onu sadece kitap ve oyuncakla kısıtlamamanızı tavsiye ederiz. Yaratıcı olun ve beş hissini de kullanmasına teşvik edin! Evin içinde banyoda, dışarıda ağaçların altında, ya da aklınıza gelebilen herhangi bir farklı yerde bebeğinizin hayatı deneyimlemesine izin vermeye başlayabilirsiniz.