3. Trimester: Doktor Kontrolleri Artıyor

Üçüncü trimester 28. haftadan bebeğinizin doğumuna kadar sürer. Bu dönemde doktorunuz; protein için idrar tahlili yapmak, kan basıncınıza görmek, fetüsteki kalp hızını dinlemek, fundus, yüksekliğinize bakmak ve ellerinizdeki ve bacaklarınızdaki olası ödemi kontrol etmek isteyecektir. Dahası doktorunuz, vücudunuzun doğuma nasıl hazırlandığını görmek için bebeğinizin pozisyonunu ve serviks uzunluğunuzu da ölçecektir.

3. Trimester: Doktor Kontrolleri Artıyor Görseli 2

 

Hamileliğinizin 36 ile 37 haftası arasındaki bir dönemde Grup B Streptokok (Streptococcus) adlı bir bakteri için taramadan geçirileceksiniz. Vajinal bölgenizden pamuklu çubuk yardımı ile alınan örnek incelenmek için laboratuvara gönderilecek. Eğer Grup B (GBS), doğum sırasında yeni doğan bebeklere geçerse bebekler için ciddi bir risk oluşturabilir.

Üçüncü trimester sırasında ulaşım sınırlandırmaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Erken doğum ihtimaline karşı doktorunuzun kliniğine veya hastaneye kaç dakikada ulaşabildiğiniz konusunda bilgi sahibi olmanızda fayda var. Dahası yolcu gemilerinin 28 haftanın üzerindeki hamileleri kabul etmediğini, hava yollarının ise uçuş iznini yalnızca doktor izni şartı ile verdiğini unutmayın.

3. Trimester: Doktor Kontrolleri Artıyor Görseli 3

Doğum eğitmeninden yardım almaya ne dersiniz?

Üçüncü trimester kendinizi doğum hakkında eğitmeniz için iyi bir dönemdir. Mesela bir doğum eğitimine kaydolabilirsiniz. Bebek doğum kursları sizi ve partnerinizi doğuma hazırlamak için yapılır. Bu eğitimler doğum aşamaları ve doğum seçenekleri konusunda bilgi sahibi olmak için oldukça faydalıdır. Doğum uzmanlarına sorularınızı yöneltmeniz ve yaşadığınız endişelerinizi paylaşmanız konusunda da eğitmenlerden yararlanabilirsiniz.