Makalelere Geri Dön

Bitki çayı detoksu ile vücudunuzu arındırın

Yaşam

Detoks özellikle son yıllarda günlük hayatımızda sıkça karşımıza çıkan bir kavram olarak yerini aldı. Toksinlerden arınma anlamına gelen “detoks” hem vücudumuz hem de dolaylı olarak ruhumuz için bir yenilenme sürecini işaret ediyor.

Özellikle şehir hayatının kalabalıklığı, koşuşturması, bedensel ve ruhsal olarak birçok kalıntının vücutlarımızda birikmesine neden oluyor. Hava kirliliği, çeşitli atıklar, kahve ve asitli içecek tüketimi, sağlıksız ve düzensiz yeme alışkanlıkları bu birikimin başlıca nedenleri…

Detoks kürlerinin faydalarına geçmeden önce toksinlerle yaşamaya devam etmenin doğuracağı sonuçlardan birkaç örnek vermek istiyorum. Biriken toksik maddeler yorgunluk, uyku düzeni bozuklukları, mide, bağırsak ve karaciğer rahatsızlıklarına yol açıyor. Yaşam kalitemizi düşüren bu etmenlere karşı vücudumuzun çabasına günde 2-3 fincan bitki çayı ile destek olabiliriz.

 

Bitki çayları ile nasıl detoks yaparım?
Bitki çayları konusunda dikkat edilmesi gereken başlıca husus olan “hijyen”i sıklıkla belirtiyorum. Açık olarak kullanıma sunulan, üzerinde çeşitli kalıntılar ve mikrobiyolojik canlılar bulunan bitkilere karşı, el değmeden paketlenen bitki çaylarını kullanmak bu yönde atılacak en doğru adım. Peki, hangi çaylar ile detoks yapabiliriz? Günlük hayatta kolayca bulabileceğimiz içeriğe sahip birkaç bitki çayının etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Form çayları; içerdiği sinameki, rezene, barut ağacı bitkileri bağırsak hareketlerini düzenler.

  • Beyaz ve yeşil çay; antioksidanlar bakımından zengin olan, çayın bütün faydasını içeren kateşin kaynağı bu çaylar detoks için vazgeçilmezler arasında yerini alıyor.

  • Farklı içeriklerde karışık bitki çayları; içerdiği karahindiba, zencefil, papatya, rezene, kekik, mate ısırgan bitkileri ile mideyi rahatlatmak, vücutta biriken ödemi atmak, spazm ve şişkinliği gidermek mümkün.

  • Strese karşı bitki çayları;  günlük stresten kurtulmak ve rahatlamak için hafif etkili bir yatıştırıcı olarak melisa, sarı kantaron, papatya içerikli olanlar faydalı olacaktır.