Makalelere Geri Dön

Bebeğin beyin gelişimini etkileyen besin öğeleri

Çocuk Bakımı ve Sağlığı

Bebeğin beyin gelişimini etkileyen besin öğeleri

Gebelik öncesinden başlayarak, hamilelik döneminde ve yaşamın ilk yıllarında bebeğinizin doğru ve eksiksiz beslenmesi sizlerin elinde…

Protein

Protein, hücre yapımı ve onarımında dolayısıyla büyüme ve gelişmede önemli görevleri olan bir besin öğesidir. Proteini oluşturan farklı kombinasyonlardaki aminoasitler sinir ileticileri olarak beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişiminin sağlanmasında rol alırlar. Katı gıdalara geçişle birlikte sindirimi daha kolay olan beyaz etlerden (tavuk ve balık) başlayarak bebeğinizin beslenmesinde dana ve kuzu eti bulundurmalısınız. Balık iyi bir protein kaynağı olmasının yanı sıra beyin gelişimini olumlu yönde etkileyen omega-3 yağ asitlerini ve D vitaminini içermesi sebebiyle bebeğinizin beslenmesinde özellikle yar almalıdır. Yumurta, baklagiller, peynir ve yoğurt diğer iyi protein kaynakları olarak bebeğin beslenmesine dahil edilmelidir.

Bebeklerde ve çocuklarda günlük önerilen protein miktarları:

0 - 3 ay: 3,3 gram/kg

4-6 ay: 2,6 gram/kg

7-9 ay: 2,1 gram/kg

9-12 ay : 2 gram/kg

 

Enerji

Vücuda ve beyne enerji sağlayan besinler karbonhidratlar, proteinler ve yağlardır. Beynimizin enerji ihtiyacını karşılamak için karbonhidrat tüketimi şarttır. Bu durum bebeklik dönemi için de geçerlidir. Bebeklerde ilk 6 ay anne sütünde bulunan ve laktoz olarak adlandırılan karbonhidrat ile bu ihtiyaç karşılanmaktadır. 6. aydan itibaren bebeğinizin beslenmesine tahıl grubu besinleri dahil etmeli, bebeğinizin kilosunu ve gelişimini yeterli enerji alıp almadığını düzenli olarak doktoru ile birlikte takip etmelisiniz.

 

Folik asit

Folik asit ya da folat hamile kalınmadan önce ve hamilelik süresince alınması önerilen vitaminlerden biridir. Bunun nedeni folik asit eksikliğine bağlı bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini tamamlayamayarak dünyaya gelmesini önlemektir. Doğum sonrasında da bebeklerde beyin gelişimi hızla devam eder. Bu sebeple bebeğin beslenmesinde de yeterli folik asit bulunması önemlidir.

Folit asit eksikliği, bebek ve çocuklarda en çok görülen anemi sebeplerinden biridir. Anemi, bebeklerde ve çocuklarda yorgunluk, dikkat süresinde azalma, huzursuzluk ve baş ağrısına neden olur. En çok marul ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı bitkilerde, anne sütünde, mercimek, yumurta, meyve ve ette bulunur.

Bebeklerde ve çocuklarda günlük önerilen folik asit miktarları:

0-6 ay : 40 mcg/gün

7 -12 ay: 60 mcg/gün

4-6 yaş: 200 mcg/gün

7-10 yaş. 300 mcg/gün

 

Çinko

Çinko, sinir sisteminin gelişiminde etkilidir. Çinkonun beyinde yapısal, düzenleyici ve katalitik pek çok proteinin yapısında kritik rol üstlendiği bilinmektedir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Gebelik döneminde çinko takviyesi, erken doğum riskini azalttığı, daha yüksek doğum ağırlığı ve bebeklerde daha büyük baş çevresi ölçümü ile sonuçlandığı vurgulanmaktadır. Çinkonun bebek ve çocuklarda bedensel gelişimi artırdığı ve çocukların okul başarılarının yükselmesinde etkili olduğunu yapılan çalışmalar göstermektedir. Yeşil sebzeler, et, su ürünleri, tahıllar ve yoğurt iyi çinko kaynakları arasında sayılabilir.

Bebeklerde ve çocuklarda günlük önerilen çinko miktarları:

0-6 ay: 3 mg/gün

7 -12 ay: 5 mg/gün

1 -3 yaş: 10 mg/gün

4 -8 yaş : 10 mg/gün

 

Kolin

B grubu vitaminlerden biri olan kolin, sinir iletilerinde önemli rolü olan asetilkolin sentezinde görev alır. Beyin gelişiminde ve beyin işlevleri üzerinde kalıcı etkisi vardır. Yapılan çalışmalar yaşlanmayla birlikte görülen hafıza kaybını önlemede önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Kolinin hafıza üzerindeki olumlu etkisi bebeklik döneminden başlayarak yaşamın her döneminde önemli rol oynamaktadır. Hamilelik döneminde kolin eksikliğinin doğum kusurlarına neden olabileceğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Kolin, yumurta sarısı başta olmak üzere, yürek, karaciğer, et ve yeşil sebzelerde bulunmaktadır. 6. aydan itibaren bebeğinize yumurta sarısı vermeniz onun beyin gelişimine katkı yapacaktır.

Bebeklerde ve çocuklarda günlük önerilen kolin miktarları:

0 – 6 ay: 125 mg/gün

7 -12 ay: 150 mg/gün

1 -3 yaş: 200 mg/gün

4 – 8 yaş: 250 mg/gün